Sri Lanka'da "Müslüman katliamı" korkusu
Sri Lanka'da Şubat ayının son günlerinde tırmanan etnik çatışmaların şiddetlenmesi üzerine Sri Lanka İslam Konseyi uluslararası topluma çağrı yaptı: Bizi koruyun...

26 Şubat gecesi Ampara D.S. Senanayake Caddesi'ndeki Cassim Otel'de yemek yiyen bazı kişiler arasında arbede ve çatışma yaşanmış; Budist bir mafya ise Müslümanlara ait dört dükkâna ve camiye zarar vermişti. Bu meselenin anlaşıldığı an polis gerekli adımları atmıştı.

Ayrıca, 22 Şubat günü saat 02.00'de Teldeniya polis karakolundaki Karaliedda istasyonuna gelen Budist bir kamyon şoförü, dört Müslüman genç tarafından saldırıya uğradı. Saldırıya uğrayan mağdur 3 Mart'ta Kandy General Hastanesine kaldırılmış ve hayatını kaybetmişti. Olayda adı geçen dört şüpheli tutuklanmıştı.

Daha sonra, 4 Mart gecesi isyan çıkartan aşırıcılık yanlısı Budist bir grup, iki dükkâna, bir Müslüman dükkâna ve Teldeniya polis alanındaki komşu dükkâna ateş açmıştı. 

Bununla birlikte yine aşırıcılık yanlısı bir grup Pazartesi günü isyan çıkardı ve dört dükkân ve iki camiye saldırdı. Digana, Kengalle bölgesindeki yanık bir dükkânda 24 yaşındaki (Müslüman) bir kişinin cesedi bulundu.

SON GERİLİMİN ARKA PLANINDA BİR TAKIM 'GRUPLAR' VAR

Genel olarak Müslüman karşıtı yapılar küresel olarak sürdükdükleri faaliyetlerle İslamofobi endüstrisi oluşturuyorlar. Sri Lanka'da milliyetçi bir korumacılık projesi ya da İslami yayılmacılığı engelleme hareketi işleme konulmuş durumda. İnsan duygularına hitap etmek, insan aklına hitap etmekten daha hızlı reaksiyon alınmasına sebep oluyor. Bu yüzden İslamofobi, iktidara ulaşmak için gayret gösteriyor. İslamofobi faliyetlerinin tek amacı iktidara ulaşmak ve güce sahip olmaktır ve bu güce sahip olduklarında karşılarında hiçbir engel kalmayacaktır.

BUDİST ve MÜSLÜMAN DİN ADAMLARI DİYALOG İÇİNDE

Kandy'deki şiddet, bölgedeki insanlar tarafından değil, dışarıdan gelen bir grup insan tarafından yapılıyor. Budist ve İslami din adamları, sorunu barışçıl yollarla çözmek için bir diyaloğa girdiler, ancak dışarıdan gelen bir grup aşırıcı, şiddetçi tavrı ile Müslümanlara zulüm ediyor.

8 MART 2018 TARİHİNE KADAR VERİLEN ZARARLAR

Yanmış cami sayısı 28
Yanmış evlerin sayısı 80
Yanmış işyeri sayısı 138
Yanmış araç sayısı 46
Etkilenen insan sayısı 250,000
Verilen kayıp sayısı 1

SRİ LANKA'YA İLİŞKİN GENEL BİR ÇERÇEVE

Halk, genellikle Hindular, Müslümanlar, Roma Katolikleri, Hıristiyan ve Budistlerden oluşur. Ana etnik grup Sinhalese iken, Tamiller, Müslümanlar ve Burghers azınlıkları oluştururlar. Sri Lanka Müslümanları ülke nüfusunun yüzde 10'unu oluşturmaktadır.

Sri Lanka'da yaşayan Müslümanlar, Portekiz ve Hollanda'nın adaya yönelik işgali sırasında yaşanan uzun ve büyük sıkıntılar yaşamış renkli bir geçmişe sahiptir. Hayatta kalabilmek için ekonomik kısıtlamaların, politik entrikaların ve dini zulümlerin saldırısına maruz kalmışlardır. Müslümanlar dinlerini bu sömürgecilerinden kurtarmış, aynı zamanda İngilizlerin adanın Hollanda'dan kontrolünü ele geçirdiği 18. yüzyılda yavaş yavaş ve istikrarlı bir şekilde ekonomilerini yeniden inşa etmişlerdir.

Ayrıca, yaptıkları yoğun çalışma ve ülkedeki tüm siyasi gruplar için hayati önem taşıyan önemli bir azınlık olan Müslümanlar ülkenin Siyaset ve Yönetim alanlarında adil bir pay alabildiler. Her ne kadar Müslüman toplumun herhangi bir aşamada siyasi olarak egemen olmadığı söylense de, diğer etniklerin aksine siyasi faaliyetlerini çok iyi şekilde yapabilmektedirler.

SRİ LANKA MÜSLÜMANLARI NE BEKLİYOR?

1. Sri Lanka Müslüman topluluğu, azınlık olarak belirli bir özelliğe sahiptir. Güçlü bir dindarlık duygusuna sahip, canlı ve oldukça iyi güçlü bir topluluktur. Dini vecibelerini yerine getirmek için için adil, özgür ve anayasal güvencelerden yararlanmalıdır. Uluslararası toplumun Sri Lanka Müslüman azınlığının korunması ile ilgili olarak yardımcı olmaları gerekmektedir. Aynı zamanda, ülkenin ekonomisinin büyümesine zarar vermemeli ve ülkeyi uluslararası arenada izole etmemelidir.

2. Uluslararası toplum, nefret tüccarlarını cezalandırmalı ve hükümeti kötü ya da iyi olmaksızın adil hale getirmek için anlamlı ve somut adımlar atmaya zorlamalı.

3. Uluslararası toplum, Sri Lanka hükümetini ikaz etmelidir. Bu şekilde, hükümet Müslümanlara zarar verenleri gerektiği şekilde cezalandırabilir. Cenevre'de Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi (UNHRC) 'nde Sri Lanka hükümetinin desteklenmesi, hükümetin gerçekleri bulma görevini sağlaması gibi eylemler dikkate alınmalıdır; Ekonomik yardım paketleri, Sri Lanka'daki hükümet yatırımlarına dâhil edilebilir. Müslümanların korunmasını sağlamak şart koşulmuş olmalıdır.

HİÇ BİR GÜVEN HİSSİ YOK

Şuanki durum hala endişeli ve Müslümanlar özellikle de insanların genelinde hiçbir güven hissi yok. Tüm saygılamızla ve içtenliğimizle sizden bu duruma ve mağdurlara destek olmanızı talep ediyoruz.

Kaynak: Time Türk
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.