Yunanistan-Makedonya arasında yeni sayfa
 Yapılan müzakereler sonucunda Makedonya Cumhuriyeti'nin adının Kuzey Makedonya Cumhuriyeti olarak değiştirileceği açıklamasını yapan Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Makedonya Başbakanı Zoran Zaev ile son 2 günde gerçekleştirdiği görüşmelerinin ayrıntılarını paylaştı. Makedonya Başbakanı Zaev ise 'isim anlaşması'yla ülkesinin NATO ve AB üyeliklerinin garanti altına alındığını ifade etti. Bu açıklamaların ardından dünya gündemi birden Makedonya ve Yunanistan ilişkilerine odaklandı. 
İLK TÜRKİYE TANIDI

27 yıldır Yunanistan ile isim sorunu yaşayan, Türklerin de yoğun olarak bulunduğu Makedonya'yı, ilk Türkiye tanıdı. Ardından dünyanın büyük kısmı tarafından da 'Makedonya Cumhuriyeti' olarak kabul gördü. Buna rağmen Yunanistan, Makedonya'nın uluslararası arenada ismi nedeniyle hep karşısında durdu ve ülkeyi "Eski Yugoslavya Cumhuriyeti Makedonya" (FYROM) olarak tanıdı.

BM, NATO VE AB'DE MAKEDONYA'YA 'YUNAN' ENGELİ

'Makedonya' aslında bir ülkeden ziyade bir coğrafi bölgenin olması nedeniyle Yunanistan isim değişikliğini yıllarca Makedonya Cumhuriyeti'nden ısrarla talep etti. (Yeni Akit) Makedonya'nın ülkesindeki bölgelere yönelik yayılmacı bir politika güttüğünü iddia eden Yunanistan, uluslararası arenada ülkeye hep engellemelerde bulundu.

Yunanistan'da bulunan Ege Makedonya bölgesi

1991 yılında Yugoslavya'dan ayrılarak kurulan Makedonya Cumhuriyeti, Yunanistan'ın vetoları yüzünden NATO ve AB'ye giremezken, BM üyeliğine ise 1993 yılında oy birliğiyle kesinlik kazanmasına rağmen Yunanistan’ın itirazıyla geçici referans olarak “Eski Yugoslavya Cumhuriyeti Makedonya” (FYROM) adıyla üyeliğe kabul edildi.

AB üyeliğine 2004 yılında başvuran, 2005’te ise “aday ülke” statüsü alan ve 2009 yılında Avrupa Parlamentosu'nun “müzakerelere başlanabilir” tavsiyesinde bulunduğu Makedonya’nın üyelik yolculuğu bu isim sorunu nedeniyle yıllardır ilerleyemiyordu. Ancak Yunanistan ile gelinen son noktada, ülke isminin değişmesiyle beraber AB ve NATO'ya girmesi kesin gözüyle bakılıyor.

YUNANİSTAN İÇİN 'MAKEDONYA' İSMİ NEDEN SORUN OLDU?

Ortada bir 'isim sorunu' varmış gibi görünse de Yunanistan ile Makedonya arasındaki sorun daha da derin. (Yeni Akit) Yunanistan'ın Makedonya'yı tanımama kararının nedeni yüzyıllar öncesine kadar çok daha köklü ve tarihi anlaşmazlıklara dayanıyor. Asıl sorun ne isim ne de sembol veya simgeler... Sorunun kökeni Makedon milletinin Makedon Kralı Büyük İskender'e kadar uzanıyor.

Türkiye'nin baklavasını yoğurdunu bile sahiplenmeye çalışan Yunanlar, Makedonya'nın da Büyük İskender'ini sahiplenmekten çekinmediği gibi Makedonlar'ın Yunan olduğu iddiasını da savunuyor.

Anadolu da dahil 'Büyük Yunanistan' hayali kuran Yunanistan, Osmanlı İmparatorluğu'nun elinde olan Makedonya bölgesine hep gözünü dikti ve Balkan savaşlarıyla da bölgeyi işgal etti.

BATI DESTEKLİ YUNANİSTAN'IN BASKISI NEDENİYLE BAYRAĞINI DEĞİŞTİRDİ

1991'de bağımsızlığını kazanan Makedonya, ilk bayrağında kırmızı zemin üzerine Büyük İskender'in babası 2. Philip'in hanedan sembolü olan Vergina Güneşi'ni kullandı. (Yeni Akit) 1995'e kadar bayrağından bu sembolü kullanan Makedonya, bu sembolün kendilerine ait olduğunu gerekçesini sunan Yunanistan'ın baskısı nedeniyle bayrağını değiştirmek zorunda kaldı.İki taraf arasında imzalanan 13 Eylül 1995 tarihli antlaşma ile Makedonya, bayrağını değiştirdi ve kırmızı zemin üzerinde güneş bulunan günümüzdeki bayrağını ilan etti.

Kaynak: Yeni Akit
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.