Erdoğan ile İbadi görüştü
 “IRAK’IN YENİDEN İMARI KONUSUNDA ÜZERİMİZE DÜŞENİ YAPMAYA HAZIRIZ”
Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamasının devamında, Irak Hükûmeti’nin önce DEAŞ belasına, ardından da gayrimeşru referanduma karşı oldukça başarılı bir imtihan verdiğine dikkat çekerek, yeni dönemde Irak halkının acil ihtiyaç ve taleplerinin karşılanmasına yönelik adımların atılması önem arz ettiğini belirtti. Bu konuda Türkiye olarak her türlü desteği sağlamaya hazır olduklarını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Tarih boyunca ülkemiz, en zor zamanlarında din, dil, mezhep ayrımı gözetmeksizin Irak halkının yanında olmuştur. Irak’ın sıkıntısı bizim de sıkıntımızdır. Ülkenin yeniden imarı konusunda da üzerimize düşeni yapmaya hazırız, bu tavrımızı da aziz kardeşime ifade ettim” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Irak Başbakanı El-İbadi’yle iki ülke arasındaki ikinci sınır kapısının önemine değindiklerini bildirerek, “Açılacak sınır kapısı hem Irak’ın, hem de ülkemizin faydasına olacaktır. İnşallah bu konuda gereken adımları atacağımıza inanıyorum” dedi.

“TERÖR ÖRGÜTLERİ ARASINDA AYRIM YAPMADIK, YAPMIYORUZ”

Ayrıca, gerek Musul, gerekse Basra’daki başkonsolosluklarını da yeniden faaliyete geçirme konusunu Irak Başbakanı El-İbadi ile görüştüklerini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerine şöyle devam etti: “Görüşmelerimizde ayrıca terörle mücadele konusunu da etraflıca ele alma fırsatı bulduk. Bu alanda tam iş birliği içinde olma konusunda mutabık kaldık. Türkiye olarak terör örgütleri arasında ayrım yapmadık, yapmıyoruz. DEAŞ’lı canilerle PKK’lı katiller arasında bizim nazarımızda bir fark yoktur. Her ikisi de kundaktaki bebekleri, sivilleri, yaşlıları katletmekten çekinmeyen vahşi yapılardır. Bu örgütleri ve uzantılarını bölgemizden kazımakta kararlıyız. Başta DEAŞ olmak üzere tüm terör örgütleriyle mücadelede Irak ile dayanışma içinde olmayı sürdüreceğiz.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, PKK terör örgütüyle mücadelede Irak tarafından beklentilerini aktardıklarını, PKK’nın Irak’tan tamamen temizlenmesi istikametinde çabaları artırma hususunda görüş birliğine vardıklarını da sözlerine ekledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamasının devamında Irak Türkmenleri ile ilgili olarak da şunları kaydetti: “Türkmen kardeşlerimizin meselelerini de kendilerine ifade ettim. Türkmenlerin özellikle Kerkük’te maruz kaldıkları saldırılara değinerek, kardeşlerimizin güvenliğinin sağlanmasının önemini burada da ifade ediyorum. Kerkük’te vilayetin yapısına uygun bir yönetim ve güvenlik mimarisi tesis edilmesinin Kerkük’te barışa katkı sağlayacağına inanıyorum.”

“TÜRKİYE İLE IRAK’IN KADERLERİ AYNIDIR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ikili ekonomik ilişkilerin de görüşmelerde öne çıkan bir diğer konu başlığı olduğunu ifade ederek, “Şu anda 2017 itibariyle aramızda yaklaşık 11 milyar dolarlık bir ticaret hacmi söz konusu. Tabii biz bunu Türkiye-Irak arasında yeterli bulmuyoruz. Bunu daha da artırmak suretiyle Türkiye ve Irak’ın kendine yakışan bir ticaret hacmine sahip olması beklentimizdir” değerlendirmelerini yaptı.

Açıklamasında, “Türkiye ile Irak’ın kaderleri aynıdır. Irak’ın güvenlik, refah ve istikrarı, Türkiye’nin güvenlik, refah ve istikrarıdır” ifadelerine yer veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu anlayışla dost ve kardeş ülke Irak ile ilişkilerin daha da güçlendirilmesi için temasların her konuda, her düzeyde sürdürüleceğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye ile Irak arasındaki en önemli sorunlardan bir tanesinin, Irak’taki su ve enerji sorunu olduğuna dikkat çekerek, şunları kaydetti: “Bu konuda görüşmelerimizi detaylandırdık ve ilgili bakanlarımızı bu noktada görevlendirdik. Şu anda da yine yukarıda arkadaşlarımız görüşmelerini yapıyorlar. Ve daha sonra da bölgeye gitmek suretiyle bölgede ne gibi adımlar enerjide atılması gerekiyor, suda ne gibi adımlar atılması gerekiyor, bunları zaten suda atılması gereken adımlar noktasında nedir biliyoruz, ama enerjiyle ilgili ne gibi adımlar atarız, bunları da aramızda konuşma fırsatımız oldu. Şu anda da bakan arkadaşlarımız yine ikili olarak birbirleriyle bu konuyu görüşüyorlar.”

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, İTALYA HALKINA BAŞ SAĞLIĞI DİLEDİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasının sonunda İtalya’nın Cenova şehrinde bir köprünün çökmesi sonucu 11 kişinin hayatını kaybetmesi dolayısıyla ölenlere rahmet ve tüm İtalya halkına baş sağlığı temennisinde bulundu.

IRAK BAŞBAKANI EL-İBADİ: “SALDIRILARIN ÖNLENMESİ KONUSUNDA TÜRKİYE İLE BİRLİKTEYİZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan sonra söz alan Irak Başbakanı Haydar El-İbadi de görüşmelerde iki ülke arasındaki ilişkilerin daha da geliştirilmesi ve pekiştirilmesi amacıyla güvenlik, tarım, enerji ve yatırımların yanı sıra kültürel, sanayi ve ticaret konularının ele alındığını kaydetti. Güvenlik meselesinde ve sınırın güvenliği konusunda hemfikir olduklarını belirten Başbakan El-İbadi, “Hiçbir zaman Irak topraklarının Türkiye’ye karşı veya herhangi bir komşumuza karşı bir mekân olmasını istemeyiz. Hiçbir örgütün burada yuvalanmasını istemeyiz ve buna karşıyız. Özellikle Irak’ın kuzeyinden biz bunun karşısındayız. Sınırın güvenliği konusunda, sınırların korunması ve Türkiye’ye saldırıların önlenmesi konusunda Türkiye ile birlikteyiz” dedi.

Türk şirketlerine Irak’ta yatırım yapma çağrısında bulunan Irak Başbakanı El-İbadi, “Bütün Irak illerinde, tekrar Basra’da ve Musul’da Türkiye başkonsoloslukları açılacaktır ve yatırımların, kültürel, siyasi ve sosyal alandaki ilişkilerin daha da gelişmesi için bir vesile olacaktır” şeklinde konuştu.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.