D vitamini kanser riskini azaltıyor
Japon bilim insanları karaciğer kanseri dahil yüksek düzeyde bir D vitamini ile kanser riskinde azalma olduğunu bildirdi.
D Vitamini, güneş ışığına tepki olarak deri tarafından üretilir ve kemik, diş ve kasların sağlığı için vücuttaki kalsiyum seviyesinin korunmasına yardımcı olur. Aynı zamanda, bazı kanserler de dahil olmak üzere diğer hastalıklara fayda sağlayabileceğine dair kanıtlar artmaktadır. Bununla birlikte, çoğu çalışma Avrupa veya Amerikan popülasyonlarında gerçekleştirilmiştir ve Asya popülasyonlarından elde edilen veriler sınırlıdır.

D vitamininin konsantrasyonu ve metabolizması etnisiteye göre değişebildiğinden uzmanlar, farklı nüfus gruplarında benzer etkilerin görülüp görülmediğini araştırmak için önemliydi. Bilim adamları, 40-69 yaşlarında 33.700'den fazla erkeğin ve kadının verilerini analiz ettiler. Çalışmaya katılanların başında tıbbi öyküsü, diyet ve yaşam tarzı ile ilgili ayrıntılı bilgi verdi ve D vitamini seviyelerini ölçmek için kan örnekleri vardı

D vitamini seviyeleri, mevsime bağlı olarak ve yaz ve sonbahar dönemlerinde kış veya ilkbahar mevsimlerine göre değişecektir. Bu mevsimsel değişimleri hesaba kattıktan sonra, örnekler en alttan en yüksek seviyeye kadar dört gruba ayrıldı. yaş, ağırlık, fiziksel aktivite, sigara, alkol kullanımı ve beslenme faktörlerinin düzeyi gibi çeşitli bilinen kanser risk faktörleri için ayarladıktan sonra, uzmanlar D vitamini yüksek seviyeler yüzde 20 erkek ve kadınlarda göreceli toplam kanser riskinde bir azalma ile ilişkili olduğunu bulduk .

Vitamin D'nin daha yüksek seviyeleri ayrıca karaciğer kanseri riski (%30-50) ile ilişkiliydi ve ilişki erkeklerde daha belirgindi. Bununla birlikte, akciğer veya prostat kanseri için bağlantı bulunamadı. Yazarlar, sonuçlarının, D vitamininin kanser geliştirme riskine karşı koruyabildiği teorisini desteklediğini, ancak vücutta bu vitaminin belirli bir seviyesinin aşılması halinde ek faydaların olmadığını gösteren bir tavan etkisi olabileceğini söylüyorlar.

Bilim adamları, "Kanser önleme için D vitamininin optimal konsantrasyonlarını açıklığa kavuşturmak için daha ileri çalışmalara ihtiyaç var" dedi. 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.