Diyabet, 20-74 yaş arasındaki yetişkinlerde körlüğün önde gelen nedeni

Türk Oftalmoloji Derneği Tıbbi Retina Birimi Üyesi Prof. Dr. Nur Acar Göçgil, diyabetin 20-74 yaş arasındaki yetişkinlerde körlüğün önde gelen nedeni olduğunu söyledi.

“Tehlikeyi Görmezden Gelmeyin, Diyabetliyseniz Yılda 1 Kez Göz Kontrolünden Geçin” sloganı ile düzenlenen “Diyabeti Tanı, Gözünü Koru” projesi kapsamında, oftalmolog hekimler Prof. Dr. Nur Acar Göçgil, Doç. Dr. Melda Yenerel, Doç. Dr. Özgür Artunay ile uzman diyetisyenler Elif Temizel Eyüp, Begüm Demircan ve Çiğdem Aksoy göz sağlığı ve diyabet konularındaki sorulara yanıt verdiler. Bu etkinlik ile diyabete bağlı göz hastalığı, tıbbi adıyla Diyabetik Retinopati’ye (DR) dikkat çekilerek toplumdaki farkındalık seviyesinin yükseltilmesi amaçlandı.

Türk Oftalmoloji Derneği Tıbbi Retina Birimi Üyesi Prof. Dr. Nur Acar Göçgil, diyabete bağlı göz hastalığı, tıbbi adıyla Diyabetik Retinopati’nin (DR)’, herhangi bir belirti görülmeden ilerleyebilen, en sonunda şiddetli ve ani görme kaybına neden olarak körlüğe yol açabilen bir göz hastalığı olduğunu belirtti. Göçgil, “Bu hastalık diyabet hastalığının pek çok istenmeyen sonucundan biridir. Dünya genelinde DR’li hasta sayısı 2010’da 126,6 milyonken, 2030’da bu sayının 191 milyona çıkacağı öngörülmektedir. Diyabet 20-74 yaş arasındaki yetişkinlerde körlüğün önde gelen nedenidir” dedi.

Diyabetin kan şekerinin sürekli kontrol altında tutulmasını gerektiren, yaşam boyu süren bir hastalık olduğuna dikkat çeken Göçgil, ayrıca şu bilgileri paylaştı:

“Diyabetin istenmeyen bir sonucu olan Diyabetik Retinopatinin başlıca nedeni göz küresinin arka bölümünde yer alan ve görmeyi gerçekleştiren retina tabakasındaki damarların hasarıdır. Retina, dışarıdan gelen ışığı ayırt eden ve bunu beyne ileten sinir hücrelerinden oluşmuş bir tabakadır. Retina tabakasının merkezinde yer alan küçük bir bölge olan makula ise cisimleri ayrıntılı ve net görmemizi sağlar. Retinadaki bu damarların hasarı, dokuların zaman içinde görmenin bozulmasına yol açacak ölçüde işlev göremez hale gelmesine yol açar. Tüm Tip 1 ve Tip 2 diyabetliler diyabete bağlı göz hastalığı riski altındadır. Günümüzde diyabetten etkilenen yetişkinlerin sayısı 415 milyondur”.

Diyabete bağlı göz hastalığı riskini artıranlar ise şöyle sıralandı:

"20 yıl veya daha fazla zamandır diyabeti ile yaşayan kişilerin üçte biri diyabetik retinopati riskiyle karşı karşıyadır.

Kan şekeriniz kontrol altında değilse,

Yüksek tansiyonunuz varsa,

Kolesterol (kan yağları) düzeyleriniz yüksekse,

Sigara içiyorsanız / Tütün kullanıyorsanız.

Gebe iseniz

Diyabete bağlı göz hastalığından koruma için yapılması gerekenler ise şöyle:

Eğer tip 1 ya da tip 2 diyabetiniz varsa en azından yılda bir kez kapsamlı bir göz muayene-sinden geçmeli, göz dibinize bakılmalı, diyabete bağlı göz hastalığı kontrolünden geçmelisiniz.

Eğer diyabete bağlı göz hastalığınız varsa, daha sık kontrol edilmeniz gerekecektir.

Kan şekeriniz mümkün olduğunca normal sınırlar iiçinde olmalıdır.

Kan basıncınız mümkün olduğunca normal sınırlar içinde olmalıdır.

Kan kolesterol (kan yağları) düzeyleriniz mümkün olduğunca normal sınırlar içinde olmalıdır.

Sigara/tütün kullanımını bırakmanız büyük önem taşır".
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.