Başka millette varmıdır bilmem ama bizim milletin değişmez kuralıdır..

Herkesin kendi evinde uyguladığı, birbirinden bağımsız, niteliğinden habersiz, kimi plazada kimi gece konduda ayrı ayrı koşullara rağmen üzerinde ekseriyetle uzlaşı gösterdiği, hemfikir olduğu tek konudur.

Örnek vermek gerekirse, banyo küvetini sildiğimiz bezle mutfak mermerini silmemiş, çocuk bezi kaynatılan kazanda, salçalık domatesleri kaynatmamışızdır.

Dahasını yazalım ve düşünelim istiyorum.. Mesela kağıt havlu kullanıyorsunuz ve bitti. Dolaptada hiç açılmamış tuvalet kağıdı poşeti var, onların içinden bir rulosunu alıp mutfakta kullanmak bile irrite edici bir durum değilmidir?

Oysaki marketten aldınız ve dolaba poşetiyle birlikte koydunuz, ne olabilirki değil mi? Ama olmaz işte, hiç kimse böyle bir şeyi pek yapmaz.

Tüm bu yazılı olmayan davranış bütününe.. Evet biraz babaanne sözü gibi gelsede ŞART ŞURT denir.

Bizim Milletimiz böyle güzel insanlardan oluşur, tüm bunlar bizi biz yapan eli öpülesi annelerimiz tarafından bizlere aktarılır..

Bu konuda pek hassas olmayan kimselere milletimiz tarafından, özellikle de hanımlar tarafından pek itibar edilmez..

Küçümsemeyin, bu durum bir anlamda kendi aralarında statü belirleyicidir bile diyebiliriz.

Ve...

Uzun zamandır kafama takılan bir şey var, bilmem siz ne dersiniz?

Tüm bu bizi biz yapan hassasiyetler açık seçik yadsınamaz şekilde ortadayken, nasıl oluyorda?

Besmele çektiğimiz! Yavrumuzu gözlerinden, Büyüklerimizi ellerinden öptüğümüz. El açıp Dua ettiğimiz, Salavat getirdiğimiz, ALLAH!.. Dediğimiz ağzımızla pis cümleler kuruyoruz!

Bulaşık yıkadığımız leğende marul yıkamayı bünyemiz kaldırmazken peki bunu nasıl içimize sindiriyoruz?

Biraz sakınarak hepimizin yaptığı belli belirsiz küçük şakalardan geyiklerden bahsetmiyorum!
Bakın, çok kızıp ağızdan kaçan küfürden falan bile bahsetmiyorum!

Çok bariz fütursuzca, arsızca, etrafında kim var kim yok bakmadan...
Özellikle herhangi bir hanım kardeşimizi, herhangi bir paylaşıma yorum yaptığına PİŞMAN edecek bir biçimde alt yorumlarda bile olsa sarfedilen PİS sözlerden bahsediyorum.

Çok şükür benim bir tane böyle arkadaşım yok, kendi yazılarımız altında da çok şükür böyle kabul edilemez pis sözler sarfedecek kişi yok!

Geçtiğimiz günlerde bizlerin günlük şakalaşmalarımızın çok çok çok üzerinde öyle acaip sözler gördüm ki.. İnanın sorsanız, bırakın geneli, telefonda bile ne olduğunu sizlere tarif edemem o kadar utanç vericiydi..

Öyleki buna maruz kalan arkadaşları oradan çekip çıkarmak istedim.

Sadece bulaşık leğeninde hıyar yıkamayınca temiz insan olunmamalı bence! O ağıza da dikkat edecek insan!

Ya da pişirdiği yenmez, yıkadığı giyilmez insanlar listesine, bununla da muhatap olunmaz başlığıyla kayıt yapalım statüleri belli olsun.

Yapın artık!.. Atın artık!

Dava dava diye diye aramızda geziyorlar ama bu şekliyle çocuklarına anlatamayacağı davayı kendileri ne yapacaklar bilemiyorum..

Kendi evinde kullanamayacağı cümleleri burda milletin içinde yazanları daha ne kadar idare edeceksiniz?