Rüya Tabirleri gerçek mi?
Bugün sizlere çok güzel bir web sitesinden bahsedeceğim. Anlatacağım sitede, eski rüya bilginlerinin yaptıkları tabirlerden faydalanılarak hazırlanmış Rüya tabirleri var. Siz de bu gibi yazıları okumayı seviyorsunuz değil mi? Peki sizce rüya tabirleri gerçek mi? Hangi rüyalar tabir edilebilir? İlk rüya tabiri nasıl ortaya çıktı? veya rüya tabirleri doğru çıkar mı? hep birlikte okuyup öğrenelim ne dersiniz?

Rüyalar insanların genelde bilinç altına attığı şeyler ile ilgili gördükleri görüntülerden oluşmaktadır. Yüzyıllar boyunca da insanlar çok çeşitli rüyalar görmüşler ve bu ruyaların tabirlerini merak etmişlerdir. Bazı salih rüyalar gerçekten belli mesajlar taşıyabildiği gibi, bazı rüyalar ise sadece bilinç altı olayların birikmesinden kaynaklanabiliyor. Yani başka bir deyişle ifade edecek olursak, bilincimizin dışımızda saklı olan bazı düşünceler, korkular, kaygı ya da arzuların, kısa bir süre için görüntüye dönüşmesi olayıdır. Bu yüzden rüya süresi çok kısadır.

Rüyalar Nasıl Görülür?

Rüyaları gözümüz kapalı olduğu halde görebiliriz. Halbuki normalde alışık olduğumuz şey ise, dışarıdaki ışığın gözümüze gelmesi ve böylece görüntünün oluşmasıdır. Fakat rüyalar içerisinde dıştan herhangi bir ışık gelmediği halde bazı görüntüler görebiliriz. Bu da bize aslında görüntü dediğimiz şeyin ne olduğunu açıklar. Yani tüm görüntülerin gözde değil, beyinde olduğunu ispatlamış olur. Dolayısıyla rüya gördüğümüz zaman beynimiz olduğundan kat kat daha fazla çalışır.

Bazı bilim adamlarının araştırmalarına göre de eğer rahat bir ortam içerisinde güzelce uyursanız pek rüya göremeyebilirsiniz. Çünkü araştırmacılar rüyaların genelde uyku ve uyanıklık arasında görüldüğünü ispat etmişlerdir. Ayrıca ne kadar isteseniz de, çok sevdiğiniz birini veya bir eşyayı rüyanızda bilerek göremezsiniz. Rüya görebilmeniz için yaşadığınız olayların bilinç altına işlenmesi gerekmektedir. Mesela gün boyunca sürekli tekrarlayageldiğiniz bir şeyi yapmak, ertesi gece ise bunun rüyanıza girmenize sebep olabilmektedir. Örneğin tüm gün boyunca ruya tabirleri konusunda konuşursanız ve bu konularda çokça düşünürseniz, gece yatağınıza yattığınızda rüyanızda kendinizi rüya tabircisi olarak görmeniz hiç de şaşırtıcı gelmeyecektir.

Rüya Tabiri ne demektir?

Rüya tabiri genellikle İslam literatüründe kullanılan bir ifadedir. Kuran'da Hz. Yusuf (a.s) kıssasında anlatıldığı haliyle biliyoruz ki, Peygamber Hz. Yusuf (a.s), kendisine atılan bir iftira sebebiyle zindana mahkum edildiğinde, kendisiyle beraber zindanda olan iki vardı. Bu iki kişi de gördükleri rüyayı ona anlattılar. Hz. Yusuf (a.s) da, onlara yaptığı rüya tabiri ile daha sonraki günlerde başlarına neler geleceğini onlara söyledi. Biz yaşanan bu gerçek olay vesilesi ile rüya tabirlerinin önemini anlamış oluyoruz.

Buradan hareketle rüyaların bir takım bilgiler içeren, görüntülü mesajlar olduğunu anlayabilmekteyiz. Fakat her rüya için elbette ki bunu söyleyemeyiz. Bazı rüyalar yukarıda söylediğimiz haliyle insanları bilinç olarak etkilediği için görülür. Peki biz bir rüyanın tabir edilebilecek bir rüya olup olmadığını nasıl anlayabiliriz? Bunu anlayabilmek için rüya alimi olmak gerekir, bu tek başına yapılabilecek bir şey değildir. Tarih boyunca da çok çeşitli rüya alimleri gelip geçmiştir. Bunlardan bazıları İmam Nablusi, İbn-i Kesir ve Cafer-i Sadık'dır.

Rüya Tabirleri gerçek midir?

İslami Rüya Tabirleri sitemizde sizlere en eski, etkili ve ünlü rüya bilginlerinin yazdıkları eserlerden derlenerek hazırlanmış rüya yorumlarını sunuyoruz. Unutmayın ki bu rüya tabiri veya yorumları ancak fikir edinme amaçlıdır. Burada veya herhangi bir rüya sitesinde yazanlar kesinlikle gerçeği içermez. Fakat birçok ziyaretçimizin de bizlere söylediği gibi, sitemizde bulunan rüya tabirleri hem binlerce nesne ve olayları ele almakta olduğu için, hem de İslami rüya kaynaklarından faydalanılarak hazırlandığı için tatmin edici bulunmaktadır. 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
rüya sönmez 2 yıl önce

gerçekçi olması güzel, hoşuma gitti. çünkü eski kaynaklar dışında bugünkü bazı psikoloji uzmanlarının yaptığı rüya tabirleri bana pek gerçekçi gelmiyor. eski kaynaklarda da bugüne dair nesnelerin açıklamalarını bulamıyoruz. o açıdan eski ile yeniyi birleştirecek bir yoruma her zaman ihtiyaç duyuyoruz.

örneğin, rüyada cep telefonu görmek şeklinde aratıyorum, çok alakasız sonuçlar çıkıyor. çünkü hangi eski rüya tabiri kitabına bakarsanız bakın, böyle bir rüyanın yorumunu bulamazsınız. bu konuda tabirlerdeki benzeşmelerden yola çıkmak gerekiyor. cep telefonu haberleşme cihazı olduğuna göre, eski haberleşme yöntemlerini bu rüya ile benzeştirebiliriz. mesela rüyada güvercin görmek, rüyada biriyle konuşmak tabirlerini bir araya getirip, cep telefonu için bir yorum yapılabilir.

tabi en nihayetinde ne olursa olsun, en doğrusunu Allah bilir. en iyi rüya yorumunu yaptırsanız bile, yorumdan öte geçmeyecektir, bir kesinliği yoktur.

Avatar
ayşenur bilge 2 yıl önce

daha önce hiç bu şekilde düşünmemiştim. hep merak ederdim, eski insanlar nasıl bugünkü nesnelerin rüya tabirlerini yorumlayabiliyorlar diye. tabii ki çoğu zaman da o tabirlerin uydurma olduğunu düşünürdüm. öyle ya, rüyada bilgisayar görmek şeklinde bir rüya yorumu bize ne kadar doğru gelebilir? yukarıda sayılan rüya bilginlerinin hangisi böyle bir rüya tabiri yapmış olabilir? tabii ki hiçbiri ama yazıda da anlatıldığı gibi, eğer birçok rüya tabiri mantıklı bir birleştirme metoduyla birleştirilip yorumlanırsa, günümüz nesnelerine de kolaylıkla uyarlanabilir. bu amaçla hazırlanan yukarıdaki siteyi başarılı buldum. böyle bir siteye yönlendirdiği için beyaz gündem sitesine de teşekkür ediyorum. hepinize iyi çalışmalar diliyorum.

Avatar
dilara akaydın 1 yıl önce

benim en çok merak ettiğim, acaba gerçekleşen rüyalar ile ilgili bir kitap var mıdır? açıkçası böyle bir rüya kitabını okumayı çok isterdim. bazı gördüğüm rüyalar gerçekleşebiliyor. yani tam anlamıyla olmasa da, gördüğüm rüyaya çok benzer olaylarla gerçek hayatımda karşılaşıyorum. bu konuyu birçok arkadaşım gülünçle karşılıyor ama ben bunun gerçek olduğuna inanıyorum. buradan yazıyorum ki, belki benimle aynı düşünceye sahip insanlar vardır ve birbirimizi anlayabiliriz...