Osmaniye’de 12 yaşında başladığı sıcak demir dövme mesleğini 47 yıldır devam ettiren Adem Kekik, mesleğini emanet edecek çırak bulamadığını belirtti.

Osmaniye’nin Düziçi ilçesinde sıcak demir ustalığı yapan 59 yaşındaki Adem Kekik, 12 yaşında başladığı mesleğini severek devam ettiriyor. Unutulmaya yüz tutmuş meslekler arasında yer alan demir dövme ustalığını hala yaşatmaya çalışan Kekik, artık çırak yetişmediğini, meslekteki son ustalardan olduğunu dile getirdi. Mesleğini sıcak havaya rağmen ateşin başında yorulmadan sürdüren Kekik, ısıttığı kızgın demiri örs üzerinde çekiçle döverek balta, orak ve köylülerin siparişi üzerine çeşitli ürünlere dönüştürüyor.

İSPARK’ın otopark olarak kullandığı 1800 yıllık tarihi hipodrom duvarı havadan görüntülendi İSPARK’ın otopark olarak kullandığı 1800 yıllık tarihi hipodrom duvarı havadan görüntülendi

Sıcak havaya rağmen ocak başında bitmek üzere olan mesleğini ayakta tutmak istediğini söyleyen Adem Kekik, ’’Ben bu mesleği 47 seneden beri yapıyorum. 12 yaşında başladım ben bu mesleğe. Burada tahra yaparım, balta yaparım, kazma yaparım, orak yaparım, makasla yaparım. Bizim mesleğimiz bitmek üzere, 4-5 tane arkadaş kaldık. Yeni yetişenler yok. Bizden sonra gelecek yok. Biz eskiden mesela orak yapardık, kalitçi yapardık. Vatandaş ekin biçerdi, şimdi ekin biçenler kalmadı. Üzülüyorum ya, bu meslekler bitiyor ama sabah bir gün vatandaşlar gelecek, bizim gibi usta arayacak bulamayacak. Yaptığımız ürün fabrika yapımı değil, biz kendimiz imal ediyoruz. Kendi gücümüzle büküyoruz, makasla yapıyoruz. Ama şimdi fabrikanın yaptığı çalışmıyor, vatandaş da geri gelip bize diyor ki ’Çelik olsun.’ Ama bizden sonra kim yapacak? Çırak bulamıyoruz. Bizden sonra bu meslek yok, meslek bitiyor. Bu meslek zor. 40 derece, 50 derece sıcaklıkta biz ateş başında bu mesleği yürütüyoruz" dedi.