Çağ değişti, çağımızın adı sosyal medya çağı. Amerika Birleşik Devletleri'nde Barack Obama, seçim zaferlerini sosyal medya ve Youtube sayesinde kazanmıştı.

Dünyada da Türkiye de sosyal medyanın toplumlar, gündem ve siyaset üzerindeki etkisi giderek artıyor, artacak. Çok değil 4-5 sene sonra, Türkiye'de de seçimlerin sonucunu sosyal medya belirleyecek.

Türkiye'nin en büyük siyasi partisi Ak Parti ise bu durumu bir türlü kavrayamıyor. Ak Parti, sosyal medyaya gereken önemi vermiyor. Ak Parti, sosyal medyanının yaratabileceği olumlu ve olumsuz etkilerin farkında değil.

Sosyal medyanın siyasi partiler için bir çok avantajı ve dezavantajı var. Sosyal medyayı etkili kullanırsanız insanları etkileyip kendi safınıza katabilirsiniz, oylarınızı konsolide edebilirsiniz, oluşabilecek yanlış algıları ve provokasyonları engelleyebilirsiniz. Ancak sosyal medyayı etkili kullanamazsanız yeni oylar kazanamazsınız, hatta üstüne kendi oylarınızı da kaybedersiniz. Daha ötesi, sosyal medyadaki bir algı operasyonu ve provokasyonla ülke yangın yerine döner. GEZİ teröründe olduğu gibi... GEZİciler, sosyal medyadan özellikle de Twitter'dan örgütlenmişti. Ak Parti sosyal medyayı "boş iş", "baş belası" olarak görürken, ta 2013'te sosyal medyadan örgütlenip GEZİ terörüyle hükümeti devireceklerdi neredeyse. Erdoğan'ın sağlam duruşu sayesinde GEZİciler başarısız oldu.

5 yıl, koca 5 yıl geçti GEZİ'nin üzerinden ama Ak Parti sosyal medyayı hâla anlayamadı. Ak Parti hâla sosyal medyanın etkisini ve gücünü kavrayamadı. Yıl oldu 2018, Ak Partili vekiller hâla sosyal medyayı "şurda çay içtik", "burda el sıkıştık", "orda düğündeydik" demek için kullanıyor. Türkiye'nin en büyük partisi Ak Parti, sosyal medyada gündem oluşturamıyor, muhalefetin sosyal medyadaki gücü altında eziliyor. Muhalefet sosyal medyayı bir silah gibi kullanırken, Ak Partili yetkililer "benim de Twitter'ım, Facebook'um var" demek için sosyal medya kullanıyor.

Sosyal medyada inanılmaz şekilde yalan haberler dolaşıyor, müthiş provokasyonlar dönüyor. Bir araştırmaya göre, yalan haberler doğru haberlerden 100 kat hızlı yayılıyor. Tüm bunlara rağmen sosyal medyadaki gönüllü destekçileri ve gazeteciler dışında Ak Parti'den kimse bu yalanlarla ve provokasyonlarla mücadele etmiyor. Mücadele edilmediği için de Ak Parti sürekli oy kaybediyor. Ak Parti'nin genç oylarının düşük olmasının en büyük sebebi de Ak Parti'nin sosyal medyadaki etkisizliği. Gençler yalanlara çabuk aldanıyor.

Önümüzde yerel seçimler var. Ve Ak Parti'nin sosyal medyadaki durumu hâla aynı. Bu gidişle Ak Parti yakında sosyal medya yüzünden iktidarını da kaybedecek. Sosyal medya kullanıcısı arttıkça, Ak Parti oy kaybediyor. Ve sosyal medya kullanıcısı her geçen gün artıyor, artacak.

"Ak Parti sosyal medyada hiç yok" demiyorum. Ak Parti sosyal medyada var ama etkisiz. Mesela sosyal medyada bir gündem çalışması yapıyor Ak Parti, hiç kimsenin ilgisini çekmiyor. Ne vurucu (karşı taraftan oy getirebilecek), ne de önleyici (kendisinden oy gitmesini engelleyecek) gündem/etiket çalışması yapabiliyorlar.

Yaptıkları hep boş çalışmalar. Hiçbir etkisi yok. Önemli olan, karşı tarafın hatalarını yakalayıp onlarla ilgili gündem çalışması yapmak ve karşı taraftan oy kazanmak. Önemli olan yalan ve algı operasyonlarına anında müdahale edip, kendi oylarını konsolide etmek.

Mesela geçtiğimiz günlerde CHP'li Öztürk Yılmaz "Türkçe ezan okunsun" dedi. Müthiş bir fırsat, gollük bir orta... CHP bile seçim öncesi müthiş bir fırsat verdiğinin farkına vardı. CHP yandaşı gazeteciler, tutuşup ne yapacağını şaşırdı. Ama yine gönüllü vatandaşlar ve gazeteciler dışında, Ak Parti'den kimse sosyal medyada bu konunun üzerinde gitmedi. Bu konuyla ilgili tek bir gündem/etiket çalışması yapılmadı Ak Parti tarafından. Üstelik hiçbir Ak Partili vekilin sosyal medyada bu konuyla ilgili yorum yaptığını da görmedim. CHP ise hemen önlem alıp, Öztürk Yılmaz'ı partiden ihraç istemiyle disipline sevk etti. Böylece Ak Parti ayağına gelen gollük ortayı bir kez daha taça attı. Birazcık gündem olabildiyse bu olay, sıradan vatandaş ve gazeteciler sayesinde oldu. Peki siyasetçiler neye yarıyor?

Bunun gibi yüzlerce örnek verebilirim. Muhalefet her gün onlarca hata yapıyor, malzeme veriyor Ak Parti bunların hiçbirini gole çeviremiyor. Gole çevirdiklerini de Ak Partili vatandaşlar ve gazeteciler sayesinde gole çeviriyor Ak Parti. Ama muhalefette işler öyle yürümüyor. En ufak bir dil sürçmesini bile affetmiyor muhalefet, sosyal medyada genel başkanı, vekili, parti üyesi, üye olmayanı, ünlüsü aynı anda saldırıyor ve yer yerinden oynuyor. İşte bu sebeple Ak Parti sosyal medyada sürekli oy kaybediyor. Özellikle de gençleri kaybediyor. Çünkü gençlerin kalbine giden yol sosyal medyadan geçiyor.

Ak Parti sosyal medyada oy kaybediyor diye sosyal medyayı suçlayacak halimiz yok, sorun Ak Parti'de. Ak Parti'nin sosyal medyayla ilgili ekip, zamanlama, koordinasyon ve vizyon eksikliği var. Bunlar düzeltilmeli. Yerel seçimlere 4 ay kaldı. Ak Parti'yi son kez uyarıyorum. Zorlu bir yerel seçim var önümüzde, zaman varken sosyal medya konusunda kendinize çekidüzen verin. Sosyal medya boş iş veya baş belası değil, kullanmasını bilene büyük bir nimet. Ak Parti, sosyal medya bilgisi sıfır insanlara sosyal medyayı teslim ediyor. Böyle devem ederse, 1-2 seçim sonra büyük hezimet yaşanır. Sosyal medyayı küçümsemeyi kesmeli Ak Parti. Çağın gerisinde kalıyorsunuz.

Uyanın artık.