Bakan Soylu: “2 kare fotoğraf üzerinden bize iftira atanlar, organize suç örgütlerinin avukatlığını yapar hale gelmişlerdir”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Dışarıdan Türkiye’ye operasyon yapmaya çalışanlar var. Bunlar kendilerine ait olabilecek suç örgütü lideri bulamadıkları için alt yerel gruplarla işbirliği yaparak bir takım işler peşinde koşuyorlar. Türkiye’de bu bağı kesmeniz lazım. Hiçbir yerde hiçbir ilçede organize suç örgütlerine veya mafya örgütlerine fırsat vermeyeceksiniz. Yakalıyoruz, tutukluyoruz ama bunları mutlu edemiyoruz. 2 kare fotoğraf üzerinden bize iftira atanlar, organize suç örgütlerinin avukatlığını yapar haber gelmişlerdir” dedi.

GÜNDEM 23.01.2023, 14:17
Bakan Soylu: “2 kare fotoğraf üzerinden bize iftira atanlar, organize suç örgütlerinin avukatlığını yapar hale gelmişlerdir”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Dışarıdan Türkiye’ye operasyon yapmaya çalışanlar var. Bunlar kendilerine ait olabilecek suç örgütü lideri bulamadıkları için alt yerel gruplarla işbirliği yaparak bir takım işler peşinde koşuyorlar. Türkiye’de bu bağı kesmeniz lazım. Hiçbir yerde hiçbir ilçede organize suç örgütlerine veya mafya örgütlerine fırsat vermeyeceksiniz. Yakalıyoruz, tutukluyoruz ama bunları mutlu edemiyoruz. 2 kare fotoğraf üzerinden bize iftira atanlar, organize suç örgütlerinin avukatlığını yapar haber gelmişlerdir” dedi.

Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Başkanlığı Stratejik Araştırmalar Kurulu 56. Toplantısı Serik ilçesi turizm bölgesi Belek’te gerçekleştirildi. Toplantıda katılımcılara seslenen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Suriye ve Irak’ın kuzeyinde YPG/PKK devlet kurmaya çalışıyor. Bizim İran, Irak ve Suriye’ye ABD Meksika gibi çöl değil 2 bin kilometre sınırımız var. Sadece bu ülkeler değil. Bu istikrasızlık bu coğrafyaya bir maliyet ödetmektedir. İnsanın kendisi bile bir kaçakçılık nesnesi haline gelmektedir. Bunu en net şekilde Suriye’de gördük. BM 2018 yılı araştırmasına göre 2016 en az 2.5 milyon göçmenin 5.7 milyar ABD doları ekonomik getiri karşılığında kaçırıldığına dair kanıtlar var. Size bir rakam söyleyeyim, Afganistan’dan Avrupa’ya teslim 15 bin dolara çıktı. Ben 1000-1500 dolar olan zaman dilimini biliyorum. Dünyada giderek artan bir ekonomik ve sosyal uçurum var. Bir yanda zengin ülkeler diğer tarafta fakir ülkeler. Adalet yok, eğitim yok, sağlık yok. Nijer’de kişi başı gelir seviyesi 560 dolar, Almanya’da 51 bin dolar. Bu uçurum giderek açılmaktadır. Bu uçurum gelir eşitsizliği oluşturmaktadır. Afganistan meselesi bitmeyecek. Avrupa Afrika’yı sömürmeye devam etmektedir. Filistin, Yemen, Libya, Irak, Suriye bu dengesizlikler devam edecektir. Bu devam ederken başka şeyler de devam ediyor, Türkiye alt yapı eksiklerini tamamladı. Dün bir metro açtık. Bir gurur abidesi oldu. Eksiden bunlara uzaktan bakardık, denizin altında tüp geçitlerimiz var. Dünyanın en büyük havalimanını yaptık bitirdik” sözlerine yer verdi.

“Kravat takıp 5 yıldızlı otellerde soygunculuk yapmaya çalışanlara bu ülkenin tamahı yoktur"

Türkiye’nin büyümeye doğru gittiğini belirten Bakan Soylu, “Herkesin gözünün burada olması doğaldır. Dünyanın en büyük tehditlerinde bir tanesi de mali suçlardır. Bize yeni tehditler ve sonuçlar üretmektedir. Özellikle kara paralar ve suç delilleri, bizi bambaşka noktalarda tedbirler almaya yöneltmektedir. Kamu düzenini tehdit etmeye çalışan bir tablo ile karşı karşıyayız. Dünyada bazı adaları suç adaları haline getirdiler. Bunun tedbirlerini almak zorundayız. Mücadelemiz devam edecek. Birçok operasyonu eş zamanlı gerçekleştirdik. Hakkı ile para kazanan insanların başka yöntemlerle almaya çalışan bütün unsurları yok etmek bizim bu millete namus borcumuzdur. Kravat takıp 5 yıldızlı otellerde soygunculuk yapmaya çalışanlara bu ülkenin tamahı yoktur. Dışarı kaçanları alıp getiriyoruz, dünyanın neresine giderlerse gitsinler. Bu ülkede suç işlenmesini ve suçun üzerinden gelir elde edilmesine tahammül edemeyiz. Birçoğunu yurt dışında yakaladık. Nereye giderlerse gitsinler, buradaki arkadaşlarımız tarafından takip ediliyorlar. Bunu aynen devam ettireceğiz. Fransa ile Almaya arasında neyin kaçakçılığı olabilir? Ama uzun yıllardır biz PKK ile kaçakçılıkta mücadele ediyoruz. Şimdi her yere hakimiz. Gabar dağında petrol çıkaran bir Türkiye var. Dağlarında piknik ve festival yapılan bir ülke haline geldik. Kaçakçılığı ülkemizin gerçeği olmaktan çıkarıyoruz. Doğu ve Güneydoğu’da bulunan 13 ilde kaçakçılık olay sayısı 2017-2021 yılları arasında 10 bin 206’dan yüzde 42 azalma ile 5 bin 906 duştu. Düşüş trendi devam ediyor” dedi.

“Dışarıdan Türkiye’ye operasyon yapmaya çalışanlar var”

Bakan Soylu konuşmasına şöyle devam etti: “Bugüne kadar 14 yabancı organize suç çetesi liderini yakalayıp sınır dışı ettik. 5 tanesin de işlemleri devam ediyor. 2016 yılında çökeltilen organize suç örgütü çetesi sadece 5’ti. 2022 yılında 133 çıkarak son 7 yılın en yüksek seviyesine geldi. Toplam 550 mafya tipi organizasyon çökertildi. Dun sabah İstanbul’da ilçe emniyet müdürleri ile bir toplantı yaptık. Orada da ifade ettim. Türkiye’de suç örgütünün bir kısmı içeride bir kısımda dışarıda bulunuyor. Dışarıdan Türkiye’ye operasyon yapmaya çalışanlar var. Bunlar kendilerine ait olabilecek suç örgütü lideri bulamadıkları için alt yerel gruplarla işbirliği yaparak bir takım işler peşinde koşuyorlar. Türkiye’de bu bağı kesmeniz lazım. Hiçbir yerde hiçbir ilçede organize suç örgütlerine veya mafya örgütlerine fırsat vermeyeceksiniz. Bunun üzerine daha fazla gitmeniz lazım, kafasını ezmeniz lazım. Bu bir tehdittir, bu tehdidi ebette göz ardı edecek değiliz. 15 Temmuz üzerinden 7 yıl geçti. Hem yeni gelen kadrolara eğiticilik hem de abilik yaptınız. Onlara Türk polis teşkilatının bakışını anlattınız. Size en önemli söyleyeceklerimden bir tanesi dünyada mali suç dalgalanması yeni başlamıştır. Bunlar ülkeden ülkeye yayılmaktadır. Bir tek amaçları var istedikleri ülkelerde kirli para ile huzuru bozmaktır.”

“2 kare fotoğraf üzerinden bize iftira atanlar, organize suç örgütlerinin avukatlığını yapar hale gelmişlerdir”

Operasyonlar hakkında bilgi veren Bakan Soylu, “Yakalanan tutun mamulleri ile 680 milyon TL, alkollü içki operasyonları ile yaklaşık 795 milyon TL, kaçak akaryakıt ile 37 milyon TL ile toplamda 1.5 milyar TL kamu zararının önüne geçildi. 490 bin sikke ele geçirildi. 2022 yılında tefecilik ile mücadele operasyonda işlem yapılan kişi sayısı 2 bin 804 olarak belirlendi. Batılı ajanslardan aldığı akılla bu ülkenin köklü kurularını itibarsızlaştıranlara sesleniyorum. Bu kurumlar, bu ekipler bu ülkenin güvenliği için yarınımıza lazımdır. Siyasette bize her turlu iftirayı atıyorsunuz, bari bu ekipleri rahat bırakın. Siz kimin tarafında yer alıyorsunuz? Devleti küçük düşürmeye çalışmak elbette hastalıklı bir tutumdur. Yakalıyoruz, tutukluyoruz ama bunları mutlu edemiyoruz. 2 kare fotoğraf üzerinden bize iftira atanlar, organize suç örgütlerinin avukatlığını yapar hale gelmişlerdir. Ne polisin ne de jandarmalımızın hakkını kimseye yedirmeyiz. Bedeli ne olursa olsun. Böyle bir şey olabilir mi? Bizim arkadaşlarımız her turlu mücadele edecekler, ondan sonra siz ‘uyuşturucu kaçaklığı ile cari açığı kapatmaya çalışıyorsunuz’ diye iftira atacaksınız. Kim yapıyor? Bu parayı kim nereye koyuyor? Böyle bir şey söz konusu mu? Cumhuriyet tarihinin en başarılı operasyonlarını gerçekleştirdik. Bir arkadaşımın hakkını kimseye yedirmem bedeli ne olursa olsun. Bütün dünya bizim başarılarımıza parmak ısırırken, Türkiye içerisinde iftira atmayı moda haline getirmeye çalışanlara elbette fırsat vermeyeceğiz. Ne söylerseniz iki katını söyleyeceğiz” açıklamasını yaptı.

“Bir gün Gazi Turgut Aslan operasyonu gibi operasyon yaparak feleklerini şaşırtacağız”

Bakan Soylu konuşmasını şöyle tamamladı: “FETÖ’den medet umanlara teslim olmayacağız. Bizi bu konularda acaba ne yapıyorlar diye beklenti içerisinde olanlara bir gün Gazi Turgut Aslan operasyonu gibi operasyon yaparak feleklerini şaşırtacağız. Bu kurumlar dünkü kurumlar değildir, bu kurumlar asırlık kurumlardır. İfade ettiğim tüm bu sayılar bize aslında iyi bir haber veriyor. İçeride yakaladığımız istikrar ile tüm sorunların üstesinden geliyoruz. 15 Temmuz’dan sonra yeni bir yolculuğa çıktık. Biz güçlü olmak zorundayız. Bizim yaptığımız bir vatan savunmasıdır. Sizler de emaneti korumak için aynı gayreti ortaya koydunuz. Milletimiz sizi taktir ediyor. Allah nasip etti cumhuriyetin 100. yılına ulaştık. Geçen yüzyılın açıklarına kapatarak bu cumhuriyetin alt yapısını kurarak girdik. Hep birlikte adım atacağız. Bu yılı tersine çevirmek isteyenler olabilir, bu yılda itibar suikastı yapmak isteyenler olabilir. Şuanda en iyi yetişmiş bir ekipsiniz. Bu yüzüncü yılda sizlerden hem çok çalışma hem de fedakarlık bekliyoruz. Gece gündüz çalışmalısınız. Büyük bir iş başardık. Biz inanan insanlarız, yolumuz doğru yoldur. Yapacak çok işimiz var. Suriye, Irak, Yemen, Filistin huzura girmesi her biri şurada elde edilen başarında büyük bir ümit duymaktadır” dedi.

Toplantı çekilen anı fotoğrafı ile sona erdi.

Yorumlar (0)
15
açık
Namaz Vakti 04 Mart 2024
İmsak 06:02
Güneş 07:26
Öğle 13:21
İkindi 16:31
Akşam 19:05
Yatsı 20:24
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 28 75
2. Fenerbahçe 28 73
3. Trabzonspor 27 46
4. Beşiktaş 28 46
5. Kasımpasa 28 40
6. Başakşehir 28 39
7. Rizespor 28 39
8. Sivasspor 28 38
9. Antalyaspor 27 35
10. Kayserispor 28 35
11. Samsunspor 28 33
12. A.Demirspor 27 32
13. Konyaspor 28 31
14. Ankaragücü 28 30
15. Alanyaspor 27 30
16. Hatayspor 28 29
17. Karagümrük 27 29
18. Gaziantep FK 27 28
19. Pendikspor 28 26
20. İstanbulspor 28 13
Takımlar O P
1. Eyüpspor 25 61
2. Göztepe 25 52
3. Kocaelispor 25 45
4. Sakaryaspor 25 43
5. Bodrumspor 25 42
6. Bandırmaspor 25 40
7. Ahlatçı Çorum FK 25 39
8. Boluspor 25 39
9. Gençlerbirliği 24 33
10. Erzurumspor 25 31
11. Keçiörengücü 25 31
12. Ümraniye 25 30
13. Manisa FK 25 28
14. Adanaspor 25 26
15. Tuzlaspor 25 24
16. Şanlıurfaspor 24 23
17. Altay 25 15
18. Giresunspor 25 7
Takımlar O P
1. Liverpool 27 63
2. M.City 27 62
3. Arsenal 26 58
4. Aston Villa 27 55
5. Tottenham 26 50
6. M. United 27 44
7. West Ham United 27 42
8. Newcastle 27 40
9. Brighton 27 39
10. Wolves 27 38
11. Chelsea 26 36
12. Fulham 27 35
13. Bournemouth 26 31
14. Crystal Palace 27 28
15. Brentford 27 26
16. Everton 27 25
17. Nottingham Forest 27 24
18. Luton Town 26 20
19. Burnley 27 13
20. Sheffield United 26 13
Takımlar O P
1. Real Madrid 27 66
2. Girona 27 59
3. Barcelona 27 58
4. Atletico Madrid 27 55
5. Athletic Bilbao 27 50
6. Real Betis 27 42
7. Real Sociedad 27 40
8. Las Palmas 27 37
9. Valencia 26 37
10. Getafe 27 35
11. Osasuna 26 33
12. Villarreal 27 32
13. Deportivo Alaves 26 29
14. Sevilla 27 27
15. Mallorca 27 27
16. Rayo Vallecano 27 26
17. Celta Vigo 27 24
18. Cadiz 27 19
19. Granada 26 14
20. Almeria 27 9
Günün Karikatürü Tümü