Kocaeli’de denizde bulunan doğan kuşu, kafe çalışanları tarafından ağ ile yakalanarak ısıtıldı, kurutuldu ve beslendi. Kendine gelen yırtıcı kuş, yeniden doğaya salındı.

İzmit sahilinde yırtıcı kuş türü olan doğan bulundu. Seka Park’taki Marina Cafe işletmecileri ve çalışanlarının dikkatini çeken doğan, yaralı olduğu düşünülerek, ağ ile denizden kurtarıldı. Halsiz ve yorgun olduğu için uçamadığı gözlenen doğan, iş yerinin loca bölümüne alındı. Hayvanın kendilerine zarar verme ihtimaline karşılık kafese koyan çalışanlar, loca bölümünde ısıtıcıları açarak kurumasını sağladı. Kendine geldiği görülen doğana bonfile de yedirildi. Bir süre sonra kuşun hareketlerinde olumsuzluk olmadığını gören kafe çalışanları, hayvanı yeniden doğaya saldı.

"Yorgun ve ıslanmıştı"

Doğanın yorgun ve halsiz olduğunu ifade eden Oğuzhan Sarıoğlu, "işletme sahibimiz hareketli bir hayvan fark ediyor. Gidip yakından baktığımızda vahşi bir doğan olduğunu tahmin ediyoruz. Ağımızla hayvanı kurtardık. Yaralı, yorgun ve ıslanmıştı. O yüzden uçamıyordu. Kargalar ve martılar da etrafına üşüşmüştü. Tuttuk ve ağ ile çıkardık. Bu gibi durumlar için burada bulundurduğumuz büyük bir kafesimiz var. Onun içine alıp loca bölümlerimize koyduk. Isıtıcıları açtık, şal ile de biraz kuruttuk. Et yedirdik. Biraz kendine geldiğini hissettik. Buradan tekrar geri gönderdik. Tecrübeli bir arkadaşımız var burada. Güvercin besliyor. O, şal ile kendini koruyarak tuttu. Zaten epey yorgundu, halsizdi. Bir sorun olmadı. Kendine geldikten sonra, iyi hissettiğini fark ettiğimizden sonra kendi doğasına tekrar gönderdik" dedi.