Erdal Can Alkoçlar, 7 Temmuz 1986 senesinde doğmuş çocukluğundan itibaren kendisini geliştirmeye adamış, dünya üzerinde belirli alanlarda ülkemizi temsil etmesiyle öne çıkan bir Bilim Adamı ve Mucittir. Ülkemizde bireysel olarak yalnız başına öne çıkan en büyük miktarda ilaç içerik patentinin hak sahibidir. Bu zamana kadar yaptıkları buluşlar ve ilaç sektöründe çoğu büyük adımlarıyla öne çıkan Alkoçlar, aynı zamanda bir yatırımcıdır da. Kendisine özgü fikirleri ve çalışmak istediği alanı büyütmek isteyen Alkoçlar, ortağı Metehan Yeşil ile birlikte kurmuş oldukları Ar-Ge isimli programın genel başkanıdır. Ar-Ge, Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Kanunu’na göre insanın bilgi dağarcığının yanında farklı etkenleri birleştirerek artırma çalışmaları sürdüren ve gelişen teknolojiyi kullanarak sistematik bir yapay zekâ üretme sistemine verilen isimdir. Yalnızca Ar-Ge projesiyle kalmak istemeyen başarı anlamında ülkesini sürekli temsil eden Alkoçlar, bu zamana kadar yaptığı patent başvuruları ile de meşhurdur. 143 adet başvurulmuş ve 280’den fazla beklemekte olan patentlerin hepsinin mucididir. Bunların yanında ise yaptığı projelerin 44 tanesi PCT yani acil gelişen olaylarda hızlı sonuç alınmasını sağlayan testler geliştirmiştir. 2015 senesinde Avrupa İş Kulübü ve Avrupa Diplomatlar Birliği’nin belirlediği Avrupa Yılın Genç Bilim Ödülü’ne aday olarak gösterilmiştir ve çoğu bilim insanının desteğini alarak bu ödülü kazanmıştır. 2020 yılında ise yaptığı ilaç patentleriyle birlikte tekrar bu ödüle layık görülmüş ve kazanmıştır. Alanında artık gerçek bir uzman olmasıyla birlikte kimsenin fark edemediği şeyleri yaparak yeniliklere imza atmaya devam etmiştir. Uluslararası alanda büyük bir öneme sahip olan Alkoçlar, Dünya çapında yer edinmiş ilaç firmalarında piyasaya ilk defa sürülen flavonol glikozit esaslı olmak üzere antiviral bileşenin mucididir. Bunun onayını ise T.C Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı vermiştir. Bu bileşke tam olarak 21 tane de formülasyona sahiptir. Ülkemiz sınırları içerisinde ise halk arasında en çok patent başvurusunu yaparak Türk Patent Enstitüsü kararıyla 2015 senesinin ‘’Türkiye Yılın Bilim Adamı Ödülü’’ kendisine verilmiştir.

Yaptığı çalışmalarla insanlık tarihine faydasını hiç eksik etmeyen Alkoçlar, Ar-Ge ekibinin donanımlı yapısı sayesinde güzel işlere her sene imza atmayı başarmıştır. Yeri geldiği zamanda kötü sonuçlar elde etse bile asla çalışmalarından vazgeçmemiş sürekli olarak kendisini Bilim dünyasına göstermeyi başarmıştır. Özellikle kanser terapilerine yönelik yaptığı nörojenez miyojenez birlikte olmak üzere tedavi yönünde geliştirdiği bileşkeleri keşfederek insanlık tarihine büyük bir yardımı dokunmuş ve patentini almıştır. Dünya üzerinde pek bilinmese de bazı değerli molekülleri elinde bulundurmaktadır. Örnek vermek gerekirse PCT onaylı sildenafili içerisinde bulunduran pde5 inhibitöründen daha güçlü olan bir glikozit türevini kendisi bulmuştur. Bu icadının değeri ise yaklaşık olarak 3 Milyon Dolardır. Yalnızca bilinen şeylerin üzerinde çalışmayan Alkoçlar, virüslerin üzerinde de çalışmalar ilerletiyor. Buna örnek olarak Ebola Virüsü üzerinde yaptığı çalışmalarla Sierra Leone isimli devlete yardımcı olmuştur. ‘’Novir’’ isimli yaptığı antiviral formülasyonu ülke içerisinde bulunan birkaç vatandaşa deneterek üzerlerinde denemek isteyen mucidimiz yaptığı bu işte de başarılı olmuştur. Hiçbir kötü (yan etki) özelliği bulunmayan bu formülasyon öncelikle Sierra Leone’de daha sonra ise 25’e yakın ülkede ruhsatı alınmıştır. Bütün çalışmalarına tam odak çalışan Ar-Ge yetkilileri bu süreçten de başarılı olarak çıkmıştır.

Erdal Can Alkoçlar yalnızca Ar-Ge projesiyle ülkemizde daha çok ön plana çıksa da Dünya üzerinde de birçok şirketin ortaklık ve kurucu kadrosunda yer almaktadır. Bunları sıralayacak olursak;

  • Kaiser Pharma isimli ilaç şirketinin Ortak Sahibi ve Teknolojiden sorumlu başkanıdır.
  • Amsterdam’da kurulmuş olan Farmöstik Teknoloji Transferleri ile alakalı ve yatırım aracıyla kullanılan bir ilaç şirketi vardır. Bu şirketin adı Spektral Holding BV’dir ve şirketin Teknolojiden sorumlu başkanıdır.
  • Kuzey Kıbrıs Ticaret Odası Ar-Ge Baş Danışmanı ve Başkan Yardımcısıdır.
  • Belçika’da bulunan HC Pharma isimli bir Eczanenin Yönetim Kurulundadır.

Yaptığı yüzlerce patent ve geliştirdiği onlarca bileşkenin yanında insanoğluna yarayacak işler üretmeyi ihmal etmeyen Alkoçlar, açıcı kas düzenleyicilerinin marka lisansına da sahiptir. Buna yönelik geliştirdiği 19 PGE-1 mRNA isimli formülasyonu vardır. Özellikle günlük hayatta yanıkların geçmesi için belirli bir zamanı beklesek bile bazıları kalıcı olabiliyorlar. Hem derinin dışarısından hem de içerisinden kolay bir biçimde tedavi edebilmek için bu kullanılıyor. Ayrıca cinsel işlev bozukluğunu da tedavi etmek için kullanılmaktadır. Yalnızca bununla kalmamış ateşe karşı dirençli ve güçlü radyo dalgası yayıcı vb. özelliklere sahip olan bir silikon kaplamanın da mucididir. Antiviral steroidal laktonun, protoalkaloidin, furostanol saponininin, psödalkaloidin ve furostanol glikozitin isimli patent başvurularının 2000 adetine yakının hak sahibidir. Dünya üzerinde onun yaptığı işleri kendisine çekerek bozmak isteyenler elbet oldu. Bu yüzden onun başarısını çekemeyen insanlar haklarını kendilerine çekmeye çalışsalar da Alkoçlar her zaman kendisini savunarak hakkını aradı. Şu anda ise bazı konularda hala yasal haklarını aramaktadır.