Isparta Belediyesi ve Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi(ISUBÜ) kentteki girişimciler için proje kültürünü yaygınlaştırma, geliştirme, üniversite sanayi işbirliğine dayalı proje faaliyetleri, eşleştirme, girişimcilik ve şirketleşme konularında işbirliği yaptı.

Isparta Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen ve ISUBÜ Rektörü Prof. Dr. Yılmaz Çatal arasında Siber Isparta Gençlik Merkezinde düzenlenen protokol imza töreniyle, Isparta’daki girişimciler için proje kültürünü yaygınlaştırma, geliştirme, üniversite sanayi işbirliğine dayalı proje faaliyetleri, eşleştirme, girişimcilik ve şirketleşme konularında işbirliğine gidildi.

Isparta Belediyesi, ISBÜ ortaklığıyla Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı ‘Girişimcilik Ekosisteminin Geliştirilmesi Mali Destek Programı’ çerçevesinde Fatih Mahallesindeki Gençlik Merkezinde oluşturulan Siber Isparta Gençlik Merkezinde, gerçekleşen protokolde, fiziki ortamını Isparta Belediyesinin oluşturduğu merkezde, ISUBÜ öğrenci ve akademisyenleri tarafından talep eden girişimcilere mentorluk hizmeti verilecek.

Yine protokol bünyesinde öğrencilere “İşletmede Mesleki Eğitim” ve “Staj Eğitimi” dönemlerini yapabilecek, ulusal ve uluslararası kurumlarca proje desteği alan ISUBÜ öğrenci ve akademisyenleri projelerini gerçekleştirmek üzere merkezin alt yapısını kullanabilecek ve yine farklı bilişim konularında eğitimlerin Isparta Belediyesi ve ISUBÜ işbirliği ile devamlılığı sağlanacak.

Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen, ISUBÜ ile gençlerin geleceği açısından çok önemli bir işbirliğine imza attıklarını söyledi. Isparta Belediyesi’nin böyle önemli bir projenin içerisinde olmasından mutluluk duyduklarına değinen Başkan Başdeğirmen, “Belediyecilik sadece asfalt, kaldırım yenileme, temizlik, çiçek dikimi değil. Önemli olan geleceğimiz olan gençlerimize, çocuklarımıza altyapı oluşturabilmek. İçerisinde bulunduğumuz bina gibi şehrimizde 3 tane gençlik merkezi yaptık. Batı Akdeniz Kalkınma Ajansının bizlere vermiş olduğu bilgisayar ve altyapı desteğiyle beraber burada daha teknolojik çalışmalar yapabiliyoruz. Üniversitemizin bizlere burada yardımcı olabilmesi çok değerli. Üniversitemizden gelip bizlere destek veren hocalarımızın öğrencilerimizle burada birlikte çalışmalar yapması bizim için çok değerli. Buradan çıkacak çocuklarımız mutlaka ülkemize hizmet edecek. Yazılım ve robotik kodlamayla ilgili birçok bilgiyi bugüne kadar yurtdışından alıyorduk. Birçok imkanı onlardan alıyorduk ama artık bizim gençlerimiz de yurtdışından çok daha iyi bilgiye sahipler. Önemli olan çocuklarımızı ve gençlerimizi destekleyebilmek” dedi.

"Gençlerimize dokunmalıyız"

Siber Isparta Gençlik Merkezinin Isparta Belediyesi ile ISUBÜ işbirliği olduğunu kaydeden Başkan Başdeğirmen, bu işbirliklerinin önemine işaret etti. Başkan Başdeğirmen, “Tüm vatandaşlarımıza dokunduğumuz gibi gençlerimize de dokunmamız lazım. ISUBÜ sadece kampüste öğrencilerine ders vermek değil dışarı açılıp bizlerle işbirliğinde olarak gençlerimizi daha çok geleceğe hazırlayabilmeli. Bunlar parayla yapılacak işler değil, gönül işi. Hocalarımızın gönülden isteyerek eğitimler vermesi yaptığımız yatırımların ne kadar önemli olduğunun bir göstergesi. İşbirliğinden dolayı sizlere çok teşekkür ediyorum. Bunlar ülkemizi her zaman ileriye götürecek çalışmalar. Sadece Isparta olarak düşünmemek lazım. Buradan giden çocuklarımız çok daha farklı şehirlere ve ülkelere hizmet edecektir. Bunlar bizim gururumuz olacaklar inşallah. Bu gururun içerisinde bizlerin de görevinin olması bizleri mutlu ediyor. İşbirliğinden dolayı teşekkür ediyorum. Rabbim çok daha güzel çalışmalarla diğer ülkelere daha çok rakip olabilecek şekilde gençlerimizin ve çocuklarımızın yetişmelerini sağlasın inşallah” ifadelerinde bulundu.