Öğretmenlik Mesleği Kanunu Teklifi, TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonunda onaydan geçti. 39 maddeden oluşan teklifin komisyondaki görüşmeleri iki gün boyunca yaklaşık 24 saat süreyle devam etti. İşte detaylar…

TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu'nda, Öğretmenlik Meslek Kanunu Teklifi üzerine görüşmeler yapıldı. Görüşmelerde, Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Kemal Şamlıoğlu ile Yükseköğretim Kurulu Başkan Vekili Prof. Dr. Haldun Göktaş hazır bulundu.

O maddeler oylandı!

Komisyon'da CHP milletvekillerinin sunduğu, 'Gerekli kaynak sağlanarak, her okula bir güvenlik görevlisi istihdam edilmesi', 'Özel sektörde çalışan öğretmenlerin taban maaş talebinin teklife eklenmesi' ve 'Her okulda bir temizlik personeli istihdam edilmesi' maddeleri, AKP ve MHP'li milletvekillerinin oylarının alınması ile red aldı. Ardından kanun teklifinin maddelerini oylandı.

39 maddeden oluşan kanun teklifi, üzerindeki görüşmelerin tamamlanmasının ardından oylanarak Komisyon'dan geçti.

İstanbul Beykent Üniversitesi Tanıtım ve Tercih Günleri başladı İstanbul Beykent Üniversitesi Tanıtım ve Tercih Günleri başladı

Öğretmenlik mesleğine ilişkin konular düzenleniyor!

Teklifle, eğitim öğretim hizmetlerini yürüten öğretmenlerin seçilmeleri, yetiştirilmeleri, atanmaları, hakları, ödev ve sorumlulukları, ödül ve cezaları, kariyer basamaklarında ilerlemeleri ve öğretmenlik mesleğine ilişkin diğer hususlar ile Milli Eğitim Akademisinin kurulması, görevleri, teşkilat yapısı ve personeline ilişkin konular düzenleniyor. Yapılan bu düzenlemeyle, öğretmenlerin hak, ödev ve sorumlulukları da hüküm altına alınıyor.